První knihu, kterou bych chtěl zmínit, je však Inferno od Dana Browna. Kniha sice už vyšla, ale ke mě se dostala až koncem roku. Určitě všichni znáte příběhy Roberta Langdona, který se opět vrhá do dobrodružství, spojeného s odhalováním symbolů, jejich návaznost na historická místa, příběhy, osoby. Začátek mě opravdu chytl a hned jsem se do knížky začetl. Následně mi připadalo, že děj jede ve stejných kolejích, jako minulé příběhy - žena provázející profesora celým příběhem, policie v patách, luštění symbolů, ale jinak chytlavě napsáno a nemůžu říct, že bych se nudil. Posledních sto stran mě zase vrátilo do prvotního nadšení a závěr knihy jsem doslova hltal.
Další kniha, je již první z mnou očekávaných vydání. Jedná se o Foucaultovo kyvadlo od Umberta Eca. Od tohoto spisovatele jsem přečetl zatím pouze Jméno růže (naprosto dokonalá kniha) a nyní čtu Pražský hřbitov. Foucaultovo kyvadlo v minulosti již vyšlo, ale rád si počkám na nové, doplněné a revidované vydání. Jak jsem se na začátku zmiňoval, podle čeho vybírám knihy, je tato kniha pro mě velkým očekáváním. Kombinace Eco, Argo (nakladatelství), Frýbort (překladatel) je hodně zajímavá. Vyjít by měla do 31.3.2015.
Atlasova vzpoura už sice taky vyšla. Četl jsem jen recenze na knihu. Nevím co očekávat. Ale taky mě láká, až na tu cenu :-) Pro můj knižní rozpočet je to na jednu publikaci docela dost :-)
Koncem ledna 2015 vyjde odborná publikace pro fanoušky seriálu Simpsonovi. Autoři seriálu jsou prý absolventi matematických oborů na univerzitách a do svého seriálu vměstnali mnoho odkazů na matematiku. Kniha Simpsonovi a jejich matematická tajemství od autora Simona Singha, tvoří jakýsi přehled s jejich popisem. Patřím mezi fanoušky seriálu, znám jej nazpaměť a mám ho dispozici. Zájem z mé strany tady je, abych otevřel knihu, pustil televizi a trochu se matematicky vzdělal.
Předposlední knihou, kterou bych chtěl dneska zmínit je Osvícení v tradici gnosticko-teosofických a alchymicko-rosenkruciánských tajných společností do konce 18. století od Karl R. H. Fricka. Vydalo nakladatelství Academia. Autor slibuje, že čerpal ze vzácných a těžko dostupných zdrojů. O podobné témata se aktivně zajímám, proto věřím, že v roce 2015 se tato kniha součásti mé knihovny.
Poslední knihou, která mě zaujala, během zimního, večerního hledání je Jedovatá stopa od Petra Klusoňe a nakladatelství Academie, edice Galileo. Publikace mě zaujala, ale nemám žádné znalosti v tomto oboru, přikládám tedy originální text nakladatele: Zdroj ZDE
Již v nejstarších dochovaných textech
nacházíme běžně zmínky o přírodních
jedovatých látkách, jejich účincích i přírodních
zdrojích. Lidé se velmi brzy naučili
jedovaté látky využívat. Nejprve je
používali k lovu, poté k vyvolávání určitých
prožitků a pocitů, pak je obrátili
i proti svým nepřátelům. Jak se proměňovaly
formy otrav v průběhu tisíciletí
v souvislosti s lidským poznáním přírody
a uspořádání živého organismu, včetně
pozdějších převratných objevů v oblasti
biologie, mikrobiologie, lékařství, chemie,
biochemie a toxikologie? Příliš se
však nezměnily travičské pohnutky –
touha po bohatství a moci, zaslepenost
náboženská nebo národnostní, nenávist,
závist, zloba a pomsta…
Toto je malý výčet knih, které jsou pro mě zajímavé pro tento rok. Samozřejmě jich bude během roku více, ale do podvědomí si snažím přidat ty hlavní.
0 komentářů:
Okomentovat